Početna Stranica

From FreeCAD Documentation
The printable version is no longer supported and may have rendering errors. Please update your browser bookmarks and please use the default browser print function instead.
This page is a translated version of the page Main Page and the translation is 75% complete.
Outdated translations are marked like this.

Uvod

Ovdje se nalazi wiki dokumentacija programa FreeCAD. Imate više mogućnosti za pregledavanje dokumentacije: možete istraživati u korisničkom okruženju ili koristite priručnik. Ova dokumentacija (wiki) je rad u tijeku koji je napisan od zajednice korisnika i razvojnih programera programa FreeCAD. Ako pronađete informacije koje su pogrešne ili koje nedostaju, molimo pomozite help FreeCAD!

Korisnička okruženja

Korisničko okruženje: Ova stranica sadrži dokumentaciju korisnu za korisnike FreeCAD-a: lista radnih površina programa, detaljne upute kako instalirati i koristiti FreeCAD aplikacije, vježbe, i sve što trebate za početi sa radom u programu FreeCAD.
Napredno korisničko okruženje:Ova stranica prikuplja dokumentaciju za napredne korisnike i ljude zainteresirane za pisanje python skripti. Tamo će te naći i spremište makronaredbi, upute o tome kako ih instalirati i koristiti te više informacija o prilagodbi FreeCAD-a prema vašim specifičnim potrebama.
Programersko okruženje:Ovaj odjeljak sadrži materijal za programere: Kako sastaviti FreeCAD, kako je strukturiran izvorni kod FreeCAD-a i kako se kretati u izvornom kodu, i kako razviti nove radne površine, i kako ugraditi FreeCAD u svoj program.

Priručnik

FreeCAD priručnik je još jedan, linearniji način prikazivanja informacija sadržanih na ovoj wiki stranici. Dizajniran je za čitanje poput knjige i upoznaje vas s mnogim drugim stranicama iz okruženja gore. Također su dostupne i ebook verzija, kao i nekoliko prijevoda u pdf formatu.

Sadržaj

Slijedeća tabela lista sve artikle kostura wiki stranice izvan-mrežne (offline) dokumentacije isporučene s FreeCAD aplikacijom. Već je dostupno na više jezika:

Uključite se

Kako sudjelovati

Dosta je toga za napraviti unutar projekta FreeCAD, ako ste zainteresirani za pomoć. Naravno, postoje programski zadatci za C + + ili Python programere, ali postoje i mnoge stvari koje možete učiniti čak i ako ne možete kodirati, kao što je

  • pisanje dokumentacije i Uređivanje wiki stranice
  • pomažući novim korisnicima
  • prevođenje aplikacije i dokumentacije
  • pomažući s pakiranjem najnovijeg izdanja FreeCAD-a za vaš omiljeni operacijski sustav
  • pomažući drugima oko vas da otkriju FreeCAD.

Stranicahelp FreeCAD opisuje sve to s više pojedinosti. Od 2016. godine, FreeCAD također sudjeluje u Google Summer of Code.

Izvorni kod

FreeCAD može biti kompiliran na svim platformama koristeći CMake. Izvorni kod je LGPL licenciran i udomljen na GitHubi zrcaljen na GitLab and CodeBerg tamo se nalaze uputstva za Windows, Linux i MacOSX. Dokumentacija izvornog koda se nalazi ovdje, napravljena sa programom Doxygen, i dokumentirana na wiki stranici

O razvoju

Provjerite Development roadmap za vijesti o onom što se planira, Ispis promjena i Mape puta na FreeCAD trackeru kako biste vidjeli napredak ususret sljedećem izdanju ili Statistika projekta za još više informacija o FreeCAD bazi koda. Sva razvojna komunikacija događa se na Forumu, stoga ga svakako posjetite ako ste zainteresirani za sudjelovanje.