Licencja

From FreeCAD Documentation
This page is a translated version of the page Licence and the translation is 100% complete.

Licencje używane w programie FreeCAD

FreeCAD wykorzystuje dwie różne licencje, jedną dla samej aplikacji, a drugą dla dokumentacji:

Lesser General Public Licence, wersja 2 lub wyższa (LGPL2+). Dla całego kodu źródłowego FreeCAD znajdującego się w oficjalnym repozytorium Git. + oznacza, że można również, według własnego uznania, korzystać z FreeCAD na warunkach późniejszej wersji licencji, takiej jak LGPL3

Creative Commons Attribution 3.0 License (CC-BY-3.0). Dla dokumentacji i strony internetowej.

Więcej informacji na temat licencji używanych przez różne komponenty open-source używane przez FreeCAD można znaleźć w pliku z prawami autorskimi debiana.

Znaczenie licencji

Poniżej znajduje się bardziej przyjazne wyjaśnienie, co oznacza dla Ciebie licencja LGPL:

Wszyscy użytkownicy

Każdy może 'pobrać, używać i redystrybuować FreeCAD bezpłatnie, bez żadnych ograniczeń. Twoja kopia FreeCAD jest naprawdę twoja, podobnie jak pliki, które tworzysz w programie. Nie będziesz zmuszany do aktualizacji FreeCAD po pewnym czasie, ani do zmiany sposobu korzystania z niego. Korzystanie z programu FreeCAD nie wiąże się z żadną umową ani zobowiązaniem. Kod źródłowy FreeCAD jest publiczny i może być sprawdzany, więc możliwe jest sprawdzenie, czy nie robi on czegoś bez Twojej wiedzy, np. wysyłając gdzieś Twoje prywatne dane.

Użytkownicy profesjonalni

FreeCAD może być swobodnie wykorzystywany do wszelkiego rodzaju celów, prywatnych, komercyjnych lub instytucjonalnych. Każda wersja programu FreeCAD może być wdrożona i zainstalowana gdziekolwiek, dowolną ilość razy. Możesz również modyfikować i dostosowywać FreeCAD do swoich własnych celów bez żadnych ograniczeń. Jednakże, nie możesz uczynić deweloperów FreeCAD odpowiedzialnymi za ewentualne szkody lub straty biznesowe, które mogą wyniknąć z używania programu FreeCAD.

Twórcy wolnego oprogramowania

Możesz użyć FreeCAD jako bazy do stworzenia własnej aplikacji, lub po prostu rozszerzyć ją poprzez stworzenie dla niej nowych modułów. Jeśli FreeCAD jest wbudowany we własną aplikację, możesz wybrać albo licencję GPL albo LGPL, lub dowolną inną licencję, która jest kompatybilna z LGPL, aby pozwolić na użycie twojej pracy w prawnie zastrzeżonym oprogramowaniu lub nie. Jeśli rozwijasz moduł, który ma być używany jako rozszerzenie, a nie zawierasz w nim żadnego kodu FreeCAD, możesz wybrać dowolną licencję. Jeśli jednak chcesz, aby Twój moduł został pewnego dnia zintegrowany z FreeCAD, dobrym pomysłem jest użycie tej samej licencji LGPL, co sam FreeCAD, ponieważ FreeCAD akceptuje tylko kod z licencjami LGPL, MIT lub BSD.

Twórcy oprogramowania o kodzie źródłowym zamkniętym

Licencja LGPL pozwala na używanie FreeCAD jako komponentu własnej aplikacji i nie jest się zmuszonym do uczynienia swojej aplikacji open source. Otrzymasz wsparcie od programistów FreeCAD, o ile nie jest to "droga w jednym kierunku". Licencja określa jednak dwa ważne warunki:

1) Należy wyraźnie poinformować użytkowników, że aplikacja korzysta z FreeCAD i że FreeCAD jest licencją LGPL.

2) Licencja LGPL określa również, że użytkownicy muszą mieć możliwość zamiany zmodyfikowanego komponentu FreeCAD na oryginalny odpowiednik FreeCAD. Można to zrobić poprzez dynamiczne łączenie z komponentami FreeCAD, aby użytkownicy mogli je zmieniać. Jest to jednak często trudne do osiągnięcia przy dzisiejszych wymaganiach. We FreeCAD rozumiemy, że ważną kwestią jest tutaj nieograniczanie swobody, jaką daje użytkownikom FreeCAD licencja LGPL. Tak więc odpowiednikiem dynamicznego linkowania jest zaoferowanie wyboru użytkownikom poprzez "uświadomienie im możliwości korzystania z FreeCAD za darmo". Można to zrobić na wiele sposobów.

Jeśli którykolwiek z dwóch powyższych warunków jest dla Ciebie nie do zaakceptowania lub nie może zostać wdrożony, musisz uczynić swój komponent FreeCAD również LGPL i udostępnić kod źródłowy ze wszystkimi wprowadzonymi do niego modyfikacjami.

Istnieje specjalny przypadek zwany pochodnymi, który ma miejsce, gdy publikujesz zasadniczo przemianowaną wersję FreeCAD. Pochodne, które nie są open-source, są zabronione przez licencję LGPL. Społeczność FreeCAD jest aktywna i skuteczna w znajdowaniu wersji rebrandowanych, zgłaszaniu ich platformom, na których zostały znalezione i ujawnianiu ich, dopóki nie zostaną usunięte.

Pliki

Modele i inne pliki wyprodukowane za pomocą FreeCAD nie są objęte żadną z wyżej wymienionych licencji, ani nie są związane żadnymi ograniczeniami czy własnością. Twoje pliki są naprawdę Twoje. Możesz ustawić właściciela pliku i określić własne warunki licencyjne dla produkowanych przez siebie plików w programie FreeCAD, poprzez menu Plik → Informacja o projekcie.

Logo FreeCAD jest znakiem towarowym należącym do FPA (stowarzyszenie projektu FreeCAD). Oznacza to, że FPA jest jedynym organem upoważnionym do stwierdzenia, kto ma prawo do używania logo FreeCAD, a kto nie. Pliki logo, które są częścią kodu źródłowego FreeCAD lub są dostępne gdzie indziej, na przykład na tej wiki, są nadal objęte tymi samymi licencjami, co reszta FreeCAD (LGPL dla kodu źródłowego i Creative Commons dla tej Wiki). Nadal możesz swobodnie używać logo FreeCAD w dowolnym miejscu, na tych samych warunkach, co reszta FreeCAD, co oznacza zasadniczo, że musisz go używać w celu odniesienia do FreeCAD, a nie używać go, na przykład, do własnego produktu lub w jakikolwiek inny sposób, który nie odnosi się do FreeCAD.

Oświadczenie głównego dewelopera

Wiem, że dyskusja na temat „właściwej” licencji na oprogramowanie typu open source zajęła znaczną część przepustowości Internetu, dlatego też tutaj, moim zdaniem, FreeCAD powinien ją mieć.

Wybrałem LGPL dla projektu i znam zalety i wady dotyczące LGPL i podam kilka powodów tej decyzji.

FreeCAD jest mieszanką Bibliotek i aplikacji, więc GPL byłaby do tego trochę mocna. Zapobiegłaby ona pisaniu komercyjnych modułów dla FreeCAD, ponieważ uniemożliwiałaby łączenie się z bazowymi libs FreeCAD. Możesz zapytać dlaczego w ogóle komercyjne moduły? Dlatego Linux jest dobrym przykładem. Czy Linux byłby tak udany, gdyby Biblioteka GNU C była oparta na licencji GPL i tym samym uniemożliwiała łączenie się z aplikacjami, które nie są oparte na licencji GPL? I chociaż kocham wolność Linuksa, chcę także móc korzystać z bardzo dobrego sterownika graficznego NVIDIA 3D. Rozumiem i akceptuję powód, dla którego NVIDIA nie chce oddać kodu sterownika. Wszyscy pracujemy dla firm i potrzebujemy płatności lub przynajmniej jedzenia. Tak więc dla mnie współistnienie oprogramowania open source i oprogramowania zamkniętego nie jest czymś złym, kiedy przestrzega się zasad LGPL. Chciałbym, żeby ktoś napisał procesor do importu/eksportu Catia dla FreeCAD i rozprowadzał go za darmo lub za jakieś pieniądze. Nie lubię go zmuszać do oddawania więcej niż chce. To nie byłoby dobre ani dla niego, ani dla programu FreeCAD.

Niemniej jednak decyzja ta jest podejmowana tylko w odniesieniu do podstawowego systemu FreeCAD. Każdy twórca modułu może podjąć swoją własną decyzję.

Jürgen Riegel

—15 Październik 2006